GRADACE

Petr Kletecka dne 22.04.2015

„Podívejte se na to, paní Hudsonová. Tichý. Klidný. Pokojný. Není to otřesné?“ (Sherlock)
„Jsem si jistá, že se něco objeví. Nějaká pěkná vražda, která vás rozveselí.“ (paní Hudsonová)
„Už aby to bylo.“ (Sherlock)
Sherlock, epizoda Velká hra

 

Malý letní festival tanečních kapel STOCK DOBROHOSTOV se rychle blíží. Do zahájení festivalu zbývá 115 dnů. Přípravy festivalu gradují. Včera proběhla v Pivovarském hostinci Rebel náročná organizační schůzka! 🙂 A je tady vizitka další kapely!

Kapela GRADACE byla založena v roce 1994. První zkoušky se odehrávaly v estrádním sále železniční stanice v Kralupech nad Vltavou. Od té doby kapela prošla mnoha personálními změnami – největšími z poslední doby v roce 2010, kdy byla výrazně omlazena rytmická sekce. Poslední přírůstek souboru trumpetista Péťa Duchoslav pak vnáší do produkce prvek „neřízené jevištní živelnosti“. 🙂 Duší, mozkem i srdcem kapely je kapelník Milan Tomeček. Milan je ostatně jediným spojovacím článkem s původní sestavou z roku 1994.

V Dobrohostově GRADACE vystoupí v tomto složení:

MILAN TOMEČEK – saxofony, zpěv, kapelník

PETR DUCHOSLAV – trumpeta, zpěv

KVĚTA TOMEČKOVÁ – zpěv

VERONIKA LUDVÍKOVÁ – zpěv

JAROSLAV TERYNEK – zpěv, doprovodná kytara

BORIS KOVÁŘÍK – klávesy

TOMÁŠ MATĚJKA – baskytara

VOJTA ŠÍPEK – bicí nástroje

JIŘÍ SOUKUP – kytara, zpěv

Ve skutečně rozsáhlém repertoáru má kapela české i světové muzikálové hity a filmové písničky (Whisky to je moje gusto, Bossa Nova, Pomáda, What a Feeling), české i zahraniční evergreeny (Lady Karneval, Zrcadlo, Blueberry Hill, Love Me Tender), současnější taneční skladby i taneční standarty  (Paparazzi,  Santa Lucia, Let´s Twist Again), rockové skladby (The Best, Shook Me All Night Long) nebo originální hudební směsi sestavené kapelou (ABBA, CRAZY ´80).

Kompletní repertoár i řadu dalších informací najdeme na webových stránkách kapely. Asi kolem každého souboru, který se propracuje ze zkušebny k veřejnému vystupování, se motá pár spřízněných individuí. Ale možná jenom GRADACE má sofistikovaný FANKLUB s předsedou  a vlastními stanovami! 🙂 Nemůžu neocitovat pár skvostných ustanovení: „FanKlub byl založen za účelem identifikace osob, které se motají kolem kapely v pozdních večerních a brzkých ranních hodinách… předmětem činnosti je… dělat, jako že se nic neděje v případě, že kapela hraje falešně… odměny funkcionáře fanklubu: uznalý pohled kapelníka“.

„Žralok zuby má jak nože a z těch zubů čiší strach. Mackie Messer, ach, můj bože, kdo dokáže, že je vrah. Na nábřeží řeky Temže leckdo život dokonal…“ Netvrdím, že mám nějak velký přehled, ale kromě GRADACE neznám jinou taneční kapelu, která má v repertoáru jarmareční píseň Mackie Messer ze Žebrácké opery Bertolta Brechta s českým textem Jiřího Suchého. To je jasné plus! 🙂 Snad mi to Milan v příspěvku o kapele odpustí, ale rád bych v malé odbočce nostalgicky připomněl mimořádný výkon Miloše Kopeckého v jedné z mnoha životních roli.

Sobotní festivalový program je vnímán především jako přehlídka regionálních zábavových kapel. Občasnou výjimkou je vystoupení hudební skupiny z jiného regionu, které je zajímavé už pro srovnání, jak se stejná či podobná muzika dělá jinde. S kapelou GRADACE se pořadatelé festivalu seznámili před deseti lety díky tehdejšímu zvukaři Mirkovi Krimlovi. Od té doby GRADACE vystoupila na Malém letním festivalu STOCK Dobrohostov s úspěchem celkem třikrát, a to v roce 2006 a v letech 2010 – 2011. Od posledního vystoupení v Dobrohostově kapela zaznamenala několik personálních změn. Osobně jsem (už z tohoto důvodu) moc zvědavý, jak to Milanovi Tomečkovi a jeho partě teď hraje.

Kapela GRADACE z Mělníka zahajuje sobotní program v 17:00 hodin. Přijďte včas!

Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod a.s.
Pavel KRPÁLEK – AUTOŠKOLA Štoky
HBH odpady s.r.o.AmylonMiloslav KONFRŠT – AUTODOPRAVAHOTEL SLUNCE HB s.r.o.
Soukromá farma MIKSA
STOCK Plzeň – Božkov s.r.o.Jan NOVOTNÝ - Opravy elektromotorůENVIREX HOLDING, a.s.SINKA reklama spol. s r.o.
Pavel ROSECKÝ – KLEMPÍŘSTVÍ
DVOŘÁK - svahové sekačkyMiroslav KRUPAUER – TRUHLÁŘSTVÍAmundsen vodka
Ladislav KŘESŤAN – okrasné rostliny
COOP družstvoWebový portál města ChotěbořRENGLTelevize HBinNová vesta VysočinouRadio dechovkaČeský rozhlas RegionKulturní magazín ZoomHavlíčkobrodský deníkRegion VysočinaRÁDIO BEAT